Hazánkban augusztus 9-én ünnepeljük az Állatkertek napját, mivel 1866-ban ezen a napon nyílt meg a Budapesti Állat- és Növénykert. Ennek apropóján a Pécsi Egyházmegyei Könyvtár vontakozó dokumentumaival felidézzük a Mecseki Kultúrpark, azaz a pécsi állatkert történetét.

BP allatkert VU kollazs

A budapesti állatkert (majomház és a medvebarlang) a Vasárnapi Újság hasábjain, 1866-ban[1]

Az első modern állatkertet 1740-re datálják, Mária Terézia alapította Schönbrunnban, és a mai napig működik a Világörökség részeként. A különlegességét azt adja, hogy a legkorszerűbb körülményeket biztosítva funkcionál, miközben a mai napig megőrizte barokk jellegét.  Állatkertek egyébként már jóval a 18. század előtt is voltak – egészen időszámításunk előtti 29. századig vezet vissza a krónika – ám rendeltetésüket tekintve az emberek szórakoztatására lettek kitalálva, mintsem az állatok oltalmazására. Az állatkertek szerepe hatalmas változásokon ment keresztül, napjainkban az állatok érdekeit maximálisan szem előtt tartva a természetvédelem és a veszélyeztetett fajok megmentése a cél, valamint rendkívül nagy hangsúlyt helyeznek a kutató- és oktatóprogramokra. Az állatkert lakóinak jólétét szakácsok, állatorvosok, szakképzett gondozók garantálják, a schönbrunni kollégákkal egyetértve arra törekednek, hogy a hely a boldog állatok otthona legyen.[2]

geschichtebild animal detail 935

A schönbrunni állatkert a századfordulón[3]

A pécsi állatkertet 1959-ben kezdték építeni és rekordidő alatt készült el: 1960. augusztus 19-én meg is nyitotta kapuit Mecseki Kultúrpark elnevezéssel. Több nemzedék emlékeiben kapcsolódik össze a vidámparkkal, kisvasúttal, közlekedési parkkal és szabadtéri színpaddal.

Allatkert bejarat 1961 1974

A Pécsi Állatkert bejárata 1961-ben és 1973 után

Nyitáskor 34 fajta állat várta a látogatókat. Az eredeti terv szerint csak a hazai fauna bemutatása volt a cél, később csatlakoztak hozzájuk az egzotikumok.

allatkert belepok

Állatkerti belépő 1984-ben

Zsuzsa és Misa, a két szarvas volt a legrégebbi lakója az állatkertnek. Velük egyidőben költözött be Muki, a rókakölyök. A hetvenes években már három teve: Bolygó, Szultán és Türbi, két barnamedve: Tódor és Totyak, Dolli és Duci a bocsok, valamint Betti, a jegesmedve is gazdagította a Pécsi Zoo-t. A Mecseki Kultúrpark addigra három oroszlánnal is dicsekedhetett, valamint az említett Cézár, Szimba és Linda mellett feltűnt Péter a Puma és Leila a jaguárlány.

Az első csimpánzok, Napóleon és párja a 80-as években költözhettek Pécsre. A következő csimpánzpár, név szerint Judi és Pepi pedig egy cirkuszból érkezett a Mecsekbe.

allatok kollage

A pécsi állatkert kis és nagy lakói

Liza, a csimpánz már az állatkertben született 1986-ban, párjával, Joe-val igazi sztárpár volt sokáig. 

JaneGoodall Pecsi Allatkert laufer

Liza gondozójával, Agyaki Mónikával (Fényképezte: Laufer László - Dunántúli Napló)

A világhírű csimpánzkutató, Jane Goodall 2003-ban és 2010-ben is ellátogatott a Pécsi Állatkertbe.

 Jane Goodall 2003

Jane Goodall a pécsi állatkertben 2003. december 13-án (Fényképezte: Löffler Péter - Dunántúli Napló)

Süti a víziló 1994-ben született Szigfrid és Linda második borjaként. Bálint néven látta meg a napvilágot, becenevét a Pécsi Sütőipari Vállalattól kapta, egy ideig ők fogadták örökbe. Süti nagyjából 3500 kg körül mozog, így jelenleg Ő a pécsi ZOO legsúlyosabb egyénisége, kedves párjával, Ágnessel 2008-ban teljesedett ki a kapcsolatuk, ekkor született meg Buborék, a fiuk, aki azóta egy csehországi állatkert lakója. Süti egyébként nyugodt természetű, barátságos víziló, egyszer lenyelte az egyik látogató pénztárcáját, de becsületére mondva, később visszaadta.

Suti teglajegy collage

Téglajegy 1995-ből Süti új vízilómedencéjének építéséhez

A Mecseki Kultúrpark 25. évfordulóján, 1985. augusztus 20-án a belvárosban a Munkácsy utcában, a hajdani Munkácsy-házban és annak pincerendszerében nyitott meg a Mecseki Kultúrpark Akvárium és Terráriuma, ahol 2016 tavaszáig fogadták a látogatókat, majd lakói az állatkert felújítása után már a mecseki komplexumban leltek új otthonra.

 Akvarium Terrarium belepo 1985

Akvárium-terrárium belépő 1985-ből

Jelenleg a Pécsi Állatkert és Akvárium-Terrárium elképesztően gazdag faunával (87 állatfaj 1813 egyede) fogadja a látogatókat, akik számos program közül választhatnak, még születésnapot is lehet ünnepelni a vadonban a város felett. (Web-cím: https://pecszoo.hu/)[4]

 pecszoo logo 300x263

A Pécsi Állatkert logója

A városunk állatkertjével kapcsolatos képes összeállításunk egyes darabjai a Pécsi Egyházmegyei Könyvtár kis- és aprónyomtatvány gyűjteményéből kerültek ki: így az 1960-as és 1990-es évek időintervallumából származó képeslapok, téglejegy, régi képeslap-belépő kombinációk mellett megtalálhatók nálunk a pécsi állatkert kuriózumszámba menő, saját újságjának (Pécsi ZOO. A Mecseki Kultúrpark Híradója) 1973 és 1976 közötti számai, valamint egy saját kiadású térképe is.

Pecsi Zoo ujsag kollage

Pécsi ZOO. A Mecseki Kultúrpark Híradója címlapjai

Az összeállítást készítette: Bittner Mónika könyvtáros

Felhasznált irodalom

Pernecker Dávid: Emlékeznek még a régi állatkertre? https://www.pecsma.hu/pecs-aktual/emlekeznek-meg-a-regi-allatkertre/ [2023.08.08.]

Pécsi ZOO, a Mecseki Kultúrpark híradója

https://pecszoo.hu/ [2023.08.08.]

www.zoovienna.at/ [2023.08.08.]

 

[1] A képek forrása: ARCANUM Digitális Tudománytár: https://adt.arcanum.com/hu/view/VasarnapiUjsag_1866/?pg=440&layout=s&query=majomh%C3%A1z https://adt.arcanum.com/hu/view/VasarnapiUjsag_1866/?query=medvebarlang&pg=428&layout=s [2023.08.08.]

[2] A schönbrunni állatkert jelmondata az, hogy „Legyen ez az állatkert a boldog állatok otthona!”.

[3] A kép forrása: https://www.zoovienna.at/ueber-uns/geschichte/ [2023.08.08.]

[4] A Pécsi Állatkert és Akvárium-Terrárium szlogenje: „Vadon a város felett!”.

2024 március
H K Sz Cs P Szo V
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31