A Pécsi Egyházmegyei Könyvtár Ferences templomi előrendezési munkálatai során egyértelműen látszott, hogy számos pécsi egyházi személy – köztük püspökök és kanonokok is – hagyatékuk egy részét szándékosan a Pécsi Egyházmegyei Könyvtárba helyezte el. Így volt ez a könyvtáralapító, Dr. Cserháti József megyéspüspök (Lengyel, 1914. április 19. – Pécs, 1989. április 12.) (megyéspüspök: 1969–1989) kéz- és gépiratos hagyatékával is. Cserháti püspök grafomán emberként volt ismert: kilenc önálló könyve jelent meg nyomtatásban, valamint számos műben társszerzőként is szerepelt.

Április 19-én, Cserháti ordinárius születése napján méltóképpen emlékezünk rá. A 2022-es év folyamán önkéntes kollégánk, Bernáth Zoltánné munkája révén megtörtént a bibliotékánkban fellelhető Cserháti József-hagyaték rendezése és elkészült a dokumentumok jegyzéke is. A hagyaték tartalma: tanulmányai során keletezett írásai, a nyomtatásban megjelent munkái jegyzetekkel ellátott kéz- vagy gépirata mellett előadásai, homíliái, más szerzők általa lektorált munkái, végül a személyéhez kapcsolható egyéb dokumentumok.

Ezen jegyzékek révén reméljük, hogy a korszak egyháztörténeti és vallástudományi kutatói találnak még feltáratlan területet a nagyformátumú pécsi püspök életművében.  A Cserháti József-hagyatékának alábbi listái kiindulópontjai lehetnek egy mélyebb szintű életműkutatásnak. A forrásdokumentumok  vizsgálata a könyvtári bibliográfiai feldolgozáson túl, számos kérdéses pontot tisztázhatnak a jövőben.

Tematikai egységek (A lajstomokat tartalmazó pdf-ek a címekre rákattintva nyithatók meg!)

I.

II.

III.

IV.