A Pécsi Egyházmegyei Könyvtárban őrzött kódexritkaságok csak különleges alkalmakkor kerülnek a látogatók elé, az időszaki kiállításunk apropója is egy jeles évfordulónak köszönhető. Idén ünnepeljünk Klimo György pécsi püspök által alapított első magyarországi nyilvános könyvtárának 250. jubileumát. E negyedszázados korszakot rendkívül meghatározó kultúrtörténeti események alakították, ezen változások folyamatát indította el Klimo György. A gondolat – hogy nyilvánossá tegye a könyvtárát, amelyet társadalmi helyzetre való tekintet nélkül bárki használhatott, aki birtokában volt az olvasás és írás tudásának – nemcsak könyvtártörténeti jelentőséggel bírt, hanem a társadalomelmélet számos területén szintén új perspektívákat nyitott.

Kodex plakat uj

Az 1774-ben alapított bibliotéka 12 olyan kötetét mutatjuk be látogatóinknak, amelyek több szempontból egyedülállók. A Klimo-Unikumok nevükhöz méltón egyetlenek és felbecsülhetetlen értékűek. Az egyes példányok elkészülte több év munka kitartó eredménye, a kódex alkotóinak neve gyakran ismeretlen maradt. Másolók, scriptorok, aranyozómesterek, illuminátorok, könyvkötőmesterek pompás munkái láthatók a tárlatunkban, melyeket a kultúrtörténeti hátterük megismertetésével szeretnénk közelebb hozni a látogatókhoz.

A kiállításra regisztrálni a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. emailen vagy a 72/513-030 telefonszámon lehet.
Amennyiben a tárlatot a keddi és csütörtöki napokon kívül szeretnék megtekinteni, kérjük, emailben jelezzék az időpont-egyeztetés miatt.

2024 július
H K Sz Cs P Szo V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4