A Pécsi Egyházmegyei Könyvtár szentkép- és imalapgyűjteményében számos, magyar és idegen nyelvű, a 19. század végéről és a 20. század első évtizedeiből származó olyan kép található, amely a húsvéthoz kapcsolódik. A húsvéti szent háromnap első napján ezzel az összeállítással kívánunk áldott, a feltámadás örömével teli húsvétot.
Az összeállítás képei között három, a húsvét ünnepéhez kapcsolódó jelenet különböző ábrázolásai láthatók.
Jézus, szenvedésének előestéjén, a zsidó húsvét ünnepi vacsoráján megalapította az eucharisztiát és apostolaira bízta örök emlékezetül. Az első, a teljes jelentet ábrázoló kép egy 6. századi ravennai mozaikon maradt fenn. Az ókori vendégség szabályai szerint Krisztus a főhelyen látható, az apostolok körülötte fekszenek a félkörű asztalnál, amelyen kenyér, bor és hal van. A 7. századtól ábrázolták az utolsó vacsora résztvevőit ülő helyzetben. János helye mindig Krisztus mellett van, fejét keblére vagy vállára hajtja.
Krisztus arca Isten megtestesült Fiának, a Názáreti Jézusnak emberi arca, amelyen Isten dicsősége ragyogott föl az ember számára. Jézus megcsúfolásakor az isteni arcot kendővel letakarták, ököllel ütötték, leköpdösték, tövissel koronázták.
A Pietà a Fájdalmas Anya ábrázolása a keresztről levett Krisztussal. A képtípus a 13. század végén Németországban alakult ki: Mária ülő helyzetben tartja ölében Krisztust, akinek sebeiből vércseppek hullanak.